Bale; dans, müzik ve dekor sanatlarının birleştirilerek kullanıldığı, çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük katkı sağlayan bir sanat dalıdır.

 

Bale eğitimlerimiz,  klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu çalışmalar çocuklarımızın müzik kulaklarının gelişimine ve müziğe eşlik ederken müziği hissetmelerine olanak sağlar. Bale eğitiminde esneklik ve güç çok önemli olduğu için çalışmalar mutlaka esneme hareketleri ile başlar. Bale eğitiminde yapılan hareketlerde vücut, uzatılarak çalıştırılır. Bu çalışmalar çocukların kas yapılarının düzgün bir biçimde gelişmesine de yardımcı olur.

 

Çocuklar balede belli masal karakterlerini canlandırırlar. Masallarda ve hikâyelerde yer almak, hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar. Klasik bale adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi, çocuklarımızın el-kol-bacak koordinasyonu kurmalarına yardımcı olur. Yılsonu etkinliklerinde giydikleri kostümler, ışıklar, müzik, arkadaşlar ve izleyicilerin alkışları ile motivasyonları artar.

 

Okullarımızda Bale eğitimi, 4-5-6 yaş gurubu öğrencilerimiz için verilmektedir.  Çalışmalar, seçmeli olarak eğitim programlarına entegre edilmekte, konservatuarların Bale bölümünden mezun profesyonel eğitimci eşliğinde düzenlenmektedir.